8. pants
Spēkā · redakcija pārbaudīta 2026-06-25
Izstrādes gaitā veiktās konsultācijas ar
privātpersonām un institūcijām
Atbilstoši Pašvaldību likuma 46. panta trešajai daļai
noteikumu projekts un tam pievienotais paskaidrojuma raksts
sabiedrības viedokļa noskaidrošanai no 2025. gada 20.
jūnija līdz 2025. gada. 4. jūlijam publicēts Ogres novada
pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē
ogresnovads.lv.
Šāda viedokļa noskaidrošanas laikā ir saņemta viena
vēstule no Ogres novada pilsoniskās sadarbības un
attīstības biedrības (turpmāk - biedrība), kurā tiek pausts
iebildums pret domes priekšsēdētāja biroja izveidi un jaunu
štata vietu radīšanu (pašvaldībā saņemta 2025. gada 3.
jūlijā un reģistrēta ar Nr. 2-4.1/3598). Biedrība uzskata,
ka šāda rīcība ir nepamatota administratīvā aparāta
paplašināšana un publisko līdzekļu neefektīva izmantošana.
Tāpat tiek paustas bažas, ka biroja izveide varētu būt
pretrunā ar labas pārvaldības principiem, apdraudēt
iedzīvotāju līdzdalības caurskatāmību un veicināt politiski
angažētu struktūru rašanos. Biedrība aicina atteikties no
šādas struktūras izveides, stiprinot sadarbību ar
sabiedrību esošajās institucionālajās formās, veicinot
caurspīdīgumu, atbildību un sabiedrības iesaisti.
Izvērtējot minēto viedokli, tiek secināts, ka domes
priekšsēdētāja biroja izveide ir leģitīma un objektīvi
pamatota politiska izšķiršanās. Tā balstās Eiropas Vietējo
pašvaldību hartas 6. panta pirmajā daļā noteiktajā
principā, kas paredz pašvaldībām tiesības patstāvīgi
noteikt savu iekšējo administratīvo struktūru, lai to
pielāgotu vietējām vajadzībām un nodrošinātu efektīvu
pārvaldi. Vienlaikus šis lēmums izriet no vēlētājiem doto
solījumu nepieciešamības stiprināt iedzīvotāju līdzdalību
pašvaldības darbā. Turklāt, saskaņā ar Pašvaldību likuma
17. panta sesto daļu, šāda biroja izveide ir domes
priekšsēdētāja likumīga prerogatīva, ja viņš to uzskata par
nepieciešamu savas darbības nodrošināšanai.
Priekšsēdētāja biroja izveides mērķis ir tieši
priekšsēdētāja līmenī nodrošināt profesionālu, koordinētu
un caurskatāmu sadarbību ar iedzīvotāju padomēm, kā arī
veicināt sabiedrības līdzdalību pašvaldības lēmumu
pieņemšanā. Līdzīga prakse jau sekmīgi tiek īstenota
vairākās Latvijas lielajās pašvaldībās, tostarp Rīgā,
Liepājā un Jūrmalā, kur priekšsēdētāju biroji darbojas kā
rīcībpolitikas koordinācijas un stratēģiskās komunikācijas
vienības. Līdz ar to biroja izveide nav uzskatāma par
nepamatotu administratīvā aparāta paplašināšanu vai
birokrātijas pieaugumu, bet gan par mērķtiecīgu
administratīvās kapacitātes stiprināšanu. Tās nolūks ir
uzlabot pārvaldības efektivitāti, veicināt sabiedrības
iesaisti un nodrošināt kvalitatīvu iedzīvotāju interešu
pārstāvību Ogres novadā - īpaši ņemot vērā tā lielo
teritoriju un strukturālo daudzveidību.
Papildus par nepieciešamajiem grozījumiem Ogres novada
pašvaldības nolikumā ir saņemti arī priekšlikumi no Ogres
novada pašvaldības administrācijas, kas saistīti ar
redakcionāliem precizējumiem nolikuma tekstā, kā arī
nolikuma normu regulējuma skaidrību. Priekšlikumi ir ņemti
vērā un iekļauti noteikumos.
Ogres novada pašvaldības domes
priekšsēdētāja vietnieks A. Krauja