1. pants
Spēkā · redakcija pārbaudīta 2026-05-18
Latvijas Republikas Saeima 2009. gada 16. jūnijā
pieņēma likumu "Par valsts pensiju un valsts pabalstu izmaksu
laika periodā no 2009. gada līdz 2012. gadam" (turpmāk - Izmaksu
likums). Šā likuma 3. panta pirmā daļa noteica, ka "laika periodā
no 2009. gada 1. jūlija līdz 2012. gada 31. decembrim valsts
vecuma pensiju un saskaņā ar nolikumu "Par izdienas pensijām" un
nolikumu "Par iekšlietu iestāžu ierindas un komandējošā sastāva
darbinieku pensijām (darba devēju pensijām)" piešķirto izdienas
pensiju saņēmējam, kurš ir obligāti sociāli apdrošinātā persona
(darba ņēmējs vai pašnodarbinātais) atbilstoši likumam "Par
valsts sociālo apdrošināšanu", izmaksā 30 procentu apmērā no
atbilstoši normatīvajiem aktiem piešķirtās pensijas apmēra ar tā
mēneša pirmo datumu, kas seko mēnesim, kurā pensijas saņēmējs ir
kļuvis par obligāti sociāli apdrošināto personu (darba ņēmēju vai
pašnodarbināto) atbilstoši likumam "Par valsts sociālo
apdrošināšanu"".
Lieta Nr. 2009-104-01 pēc pieteikuma iesniedzējas - Larisas
Paramonovas - pieteikuma tika ierosināta 2009. gada 30. oktobrī
par Izmaksu likuma 3. panta pirmās daļas, ciktāl tā attiecas uz
valsts vecuma pensiju (turpmāk - apstrīdētā norma), atbilstību
Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk - Satversme) 1. un 109.
pantam. Savukārt lieta Nr. 2009-109-01 pēc pieteikuma iesniedzēja
- Nikolaja Terentjeva - pieteikuma par apstrīdētās normas
atbilstību Satversmes 1., 91. un 109. pantam tika ierosināta
2009. gada 7. decembrī. Pieteikumos norādīts, ka apstrīdētā norma
neatbilst no Satversmes 1. panta izrietošajam tiesiskās paļāvības
principam, Satversmes 91. pantā noteiktajam vienlīdzības
principam un Satversmes 109. pantā noteiktajām personas
pamattiesībām uz sociālo nodrošinājumu.