1. pants
Spēkā · redakcija pārbaudīta 2026-05-18
Latvijas Republikas Saeima (turpmāk - Saeima) 1997.
gada 1. oktobrī pieņēma Ceļu satiksmes likumu. Šā likuma mērķis
ir noteikt ceļu satiksmes norises un ceļu satiksmes drošības
organizatoriskos un tiesiskos pamatus Latvijā, lai aizsargātu
cilvēku dzīvību un veselību, vidi, kā arī fiziskajām un
juridiskajām personām piederošo mantu.
2003. gada 8. jūlijā Saeima pieņēma likumu "Grozījumi Ceļu
satiksmes likumā", ar kuru citastarp Ceļu satiksmes likuma 22.
panta pirmā un otrā daļa tika izteikta šādā redakcijā:
"(1) Transportlīdzekļu vadīšanas tiesības un transportlīdzekļa
vadītāja apliecību var iegūt likumā noteikto vecumu sasniegusi
persona, kura pastāvīgi dzīvo Latvijā vai kurai ir tiesības
Latvijā uzturēties ilgāk par sešiem mēnešiem un kurai nav
medicīnisku pretindikāciju transportlīdzekļa vadīšanai, izņemot
likumā noteiktos gadījumus, kad šo tiesību iegūšana noteiktā
laika periodā ir liegta.
(2) Transportlīdzekļa vadītāja apliecību izsniedz uz noteiktu
termiņu. Transportlīdzekļa vadītāja kvalifikācijas iegūšanas
kārtību un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas un
atjaunošanas kārtību nosaka Ministru kabinets."
Vienlaikus Saeima noteica, ka Ministru kabinets ne vēlāk kā
līdz 2004. gada 1. jūlijam izdod šajā likumā paredzētos
noteikumus.
2004. gada 27. aprīlī Ministru kabinets izdeva noteikumus Nr.
428 "Transportlīdzekļu vadītāju kvalifikācijas iegūšanas kārtība
un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas un atjaunošanas
kārtība". Šo noteikumu 40. punkts noteica:
"Ja personai atņemtas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz
gadu vai ilgāk vai ja transportlīdzekļa vadīšanas tiesības
atņemtas par transportlīdzekļa vadīšanu alkoholisko dzērienu,
narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu
iespaidā, persona, lai tās atgūtu, nokārto teorētisko un
vadīšanas eksāmenu. Ja personai ir bijusi vadītāja apliecība ar
vairākām kategorijām, tā kārto vadītāja apliecībā norādītajai
augstākajai kategorijai atbilstošo teorētisko un vadīšanas
eksāmenu. Ja augstākā ir bijusi BE, C1E, D1E, CE vai DE
kategorija, vadīšanas eksāmenu kārto attiecīgi ar B, C1, D1, C
vai D kategorijas transportlīdzekli."
2005. gada 15. decembrī Saeima, pieņemot likumu "Grozījumi
Ceļu satiksmes likumā", Ceļu satiksmes likuma 22. panta otro daļu
izteica šādā redakcijā:
"Transportlīdzekļa vadītāja apliecību izsniedz uz noteiktu
termiņu. Transportlīdzekļa vadītāja kvalifikācijas iegūšanas, kā
arī transportlīdzekļu vadīšanas tiesību iegūšanas un atjaunošanas
kārtību un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas un
atjaunošanas kārtību nosaka Ministru kabinets."
2007. gada 6. martā Ministru kabinets pieņēma noteikumus Nr.
173 "Transportlīdzekļu vadītāja kvalifikācijas iegūšanas,
transportlīdzekļu vadīšanas tiesību iegūšanas un atjaunošanas
kārtība un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas un
atjaunošanas kārtība" (turpmāk - Noteikumi Nr. 173).
Noteikumu Nr. 173 40. punkts noteica:
"Ja personai pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros
noteikts transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas
aizliegums vai ja personai atņemtas transportlīdzekļu vadīšanas
tiesības uz gadu vai ilgāk, vai ja transportlīdzekļu vadīšanas
tiesības atņemtas par transportlīdzekļa vadīšanu alkoholisko
dzērienu, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo
vielu iespaidā, persona, lai atgūtu tiesības, nokārto B
kategorijai atbilstošu teorētisko un vadīšanas eksāmenu vienā no
CSDD nodaļām, kurā šos eksāmenus pieņem. Ja vadītāja apliecībā
atzīmēta tikai A1, A vai B1 kategorija, persona nokārto
attiecīgajai kategorijai atbilstošu teorētisko un vadīšanas
eksāmenu."