Par Ministru kabineta 2007.gada 6.marta noteikumu Nr.173 "Transportlīdzekļu vadītāja kvalifikācijas iegūšanas, transportlīdzekļu vadīšanas tiesību iegūšanas un atjaunošanas kārtība un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas un atjaunošanas kārtība" 40.punkta pirmā teikuma atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 64.pantam

1. pants

Spēkā · redakcija pārbaudīta 2026-05-18

Latvijas Republikas Saeima (turpmāk - Saeima) 1997.

gada 1. oktobrī pieņēma Ceļu satiksmes likumu. Šā likuma mērķis

ir noteikt ceļu satiksmes norises un ceļu satiksmes drošības

organizatoriskos un tiesiskos pamatus Latvijā, lai aizsargātu

cilvēku dzīvību un veselību, vidi, kā arī fiziskajām un

juridiskajām personām piederošo mantu.

2003. gada 8. jūlijā Saeima pieņēma likumu "Grozījumi Ceļu

satiksmes likumā", ar kuru citastarp Ceļu satiksmes likuma 22.

panta pirmā un otrā daļa tika izteikta šādā redakcijā:

"(1) Transportlīdzekļu vadīšanas tiesības un transportlīdzekļa

vadītāja apliecību var iegūt likumā noteikto vecumu sasniegusi

persona, kura pastāvīgi dzīvo Latvijā vai kurai ir tiesības

Latvijā uzturēties ilgāk par sešiem mēnešiem un kurai nav

medicīnisku pretindikāciju transportlīdzekļa vadīšanai, izņemot

likumā noteiktos gadījumus, kad šo tiesību iegūšana noteiktā

laika periodā ir liegta.

(2) Transportlīdzekļa vadītāja apliecību izsniedz uz noteiktu

termiņu. Transportlīdzekļa vadītāja kvalifikācijas iegūšanas

kārtību un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas un

atjaunošanas kārtību nosaka Ministru kabinets."

Vienlaikus Saeima noteica, ka Ministru kabinets ne vēlāk kā

līdz 2004. gada 1. jūlijam izdod šajā likumā paredzētos

noteikumus.

2004. gada 27. aprīlī Ministru kabinets izdeva noteikumus Nr.

428 "Transportlīdzekļu vadītāju kvalifikācijas iegūšanas kārtība

un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas un atjaunošanas

kārtība". Šo noteikumu 40. punkts noteica:

"Ja personai atņemtas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības uz

gadu vai ilgāk vai ja transportlīdzekļa vadīšanas tiesības

atņemtas par transportlīdzekļa vadīšanu alkoholisko dzērienu,

narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu

iespaidā, persona, lai tās atgūtu, nokārto teorētisko un

vadīšanas eksāmenu. Ja personai ir bijusi vadītāja apliecība ar

vairākām kategorijām, tā kārto vadītāja apliecībā norādītajai

augstākajai kategorijai atbilstošo teorētisko un vadīšanas

eksāmenu. Ja augstākā ir bijusi BE, C1E, D1E, CE vai DE

kategorija, vadīšanas eksāmenu kārto attiecīgi ar B, C1, D1, C

vai D kategorijas transportlīdzekli."

2005. gada 15. decembrī Saeima, pieņemot likumu "Grozījumi

Ceļu satiksmes likumā", Ceļu satiksmes likuma 22. panta otro daļu

izteica šādā redakcijā:

"Transportlīdzekļa vadītāja apliecību izsniedz uz noteiktu

termiņu. Transportlīdzekļa vadītāja kvalifikācijas iegūšanas, kā

arī transportlīdzekļu vadīšanas tiesību iegūšanas un atjaunošanas

kārtību un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas un

atjaunošanas kārtību nosaka Ministru kabinets."

2007. gada 6. martā Ministru kabinets pieņēma noteikumus Nr.

173 "Transportlīdzekļu vadītāja kvalifikācijas iegūšanas,

transportlīdzekļu vadīšanas tiesību iegūšanas un atjaunošanas

kārtība un vadītāja apliecības izsniegšanas, apmaiņas un

atjaunošanas kārtība" (turpmāk - Noteikumi Nr. 173).

Noteikumu Nr. 173 40. punkts noteica:

"Ja personai pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros

noteikts transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas

aizliegums vai ja personai atņemtas transportlīdzekļu vadīšanas

tiesības uz gadu vai ilgāk, vai ja transport­līdzekļu vadīšanas

tiesības atņemtas par transportlīdzekļa vadīšanu alkoholisko

dzērienu, narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo

vielu iespaidā, persona, lai atgūtu tiesības, nokārto B

kategorijai atbilstošu teorētisko un vadīšanas eksāmenu vienā no

CSDD nodaļām, kurā šos eksāmenus pieņem. Ja vadītāja apliecībā

atzīmēta tikai A1, A vai B1 kategorija, persona nokārto

attiecīgajai kategorijai atbilstošu teorētisko un vadīšanas

eksāmenu."