Par likuma "Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās" 12.panta trešajā daļā un likuma "Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju" 54.panta pirmajā un otrajā daļā lietotā vārda "noma" atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91.panta pirmajam teikumam un 105.pantam

9. pants

Spēkā · redakcija pārbaudīta 2026-05-18

Valsts ieņēmumu

dienests informē, ka iznomātāja ienākumi, arī par zemes

iznomāšanu saņemtā nomas maksa, veido ar iedzīvotāju ienākuma

nodokli apliekamu ienākumu. Maksātājam esot pienākums, uzsākot

saimniecisko darbību, mēneša laikā reģistrēties VID teritoriālajā

iestādē pēc savas dzīvesvietas kā saimnieciskās darbības

veicējam. Ja šī prasība tiekot izpildīta, iedzīvotāju ienākuma

nodoklis, kas ir jāaprēķina un jāmaksā no saimnieciskās darbības

rezultātā gūtā ienākuma, esot 15 procenti. Maksātājs, kurš

reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs un kuram nav darba

ņēmēju, varot izvēlēties maksāt arī fiksēto ienākuma nodokli, ja

viņa ieņēmumi nepārsniedz 10 000 latu pirmstaksācijas

gadā.

Maksātājs varot nereģistrēties

Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs, ja

viņam saimnieciskās darbības ietvaros nerodas izdevumi vai tie ir

nebūtiski. Tādā gadījumā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no

ienākumiem par zemes nomu esot jāaprēķina 25 procentu apmērā no

gūtā ienākuma. Pretēji Pieteikuma iesniedzējas paustajam

viedoklim VID norāda, ka arī jebkāda veida kompensācija ir

pieskaitāma pie personas ienākumiem, par kuriem jāmaksā

iedzīvotāju ienākuma nodoklis 25 procentu apmērā.

Valsts ieņēmumu dienests arī

secina, ka nomas pakalpojums ir apliekams ar pievienotās vērtības

nodokli, ja pakalpojumu sniedz persona, kas reģistrēta ar

pievienotās vērtības nodokli apliekamo personu reģistrā. Personai

pienākums minētajā reģistrā reģistrēties esot tad, ja apliekamo

darījumu kopējā vērtība sasniedz vai pārsniedz 10 000 latu

gadā. Turpretī kompensācija neesot apliekama ar pievienotās

vērtības nodokli.

Attiecībā uz nekustamā īpašuma

nodokli VID norāda, ka zemes īpašnieks esot nekustamā īpašuma

nodokļa maksātājs un nodokļa likme līdz 2010. gada

31. decembrim esot viens procents no nekustamā īpašuma

kadastrālās vērtības. Savukārt ēkas īpašnieks atbilstoši

noslēgtajam nomas līgumam maksājot rēķinā norādīto nomas maksu,

kurā ietverta arī pievienotās vērtības nodokļa summa, ja vien

zemes īpašnieks ir ar pievienotās vērtības nodokli apliekamā

persona.

VID arī uzsver, ka servitūta

nodibināšana nemainītu nodokļu aprēķināšanas un samaksas kārtību.

Nodokļi no ienākuma par servitūtu esot maksājami tāpat kā no

jebkuras saimnieciskās darbības ienākuma.