19. pants
Spēkā · redakcija pārbaudīta 2026-05-18
Satversmes tiesa lietā Nr. 2007-23-01 vērtēja
vienīgi nosacījumu, ka nodokļu administrācija, izvērtējot
atbilstību dažādiem kritērijiem, nodokļu maksātājam piemēroto
soda naudu var samazināt tikai vienu reizi noteiktā laika posmā.
Tomēr faktiski ar spriedumu šajā lietā tika atzīts, ka, neņemot
vērā šo nosacījumu, regulējums, kāds bija spēkā līdz izskatāmajā
lietā apstrīdētās normas spēkā stāšanās brīdim, Satversmei
atbilst. Satversmes tiesa secināja, ka Nodokļu likuma
33.1 panta pirmajā daļā "ietverta iespēja
pieņemt saudzīgāku un individuālāk izvērtētu lēmumu gadījumos,
kad tika pārsūdzēts nodokļu administrācijas lēmums, ar kuru
uzlikta soda nauda" un šī norma "ir piemērota leģitīmā
mērķa sasniegšanai, proti, dod VID un tiesām iespēju [..] vērtēt
nodokļu maksātāja izdarītā pārkāpuma būtību un raksturu, kā arī
viņam uzliktās soda naudas samērību" (Satversmes tiesas
2008. gada 3. aprīļa sprieduma lietā
Nr. 2007-23-01 16.1. punkts).
Izskatāmajā lietā apstrīdētā norma, atšķirībā no iepriekš
spēkā bijušā regulējuma, nedeva iespēju nodokļu maksātājam lūgt
aprēķinātās soda naudas samērīguma izvērtēšanu vai tās apmēra
samazināšanu, bet nodokļu administrācijai vai tiesai - šādu
lūgumu vērtēt, ja vien 30 dienu laikā nodokļu maksātājs nebija
budžetā iemaksājis papildus aprēķināto nodokli un
15 procentus no aprēķinātās soda naudas. Tādējādi pastāv arī
saudzējošāki veidi, kā sasniegt leģitīmo mērķi.
Turklāt ar apstrīdēto normu netika nedz nodrošināta soda
individualizācija, nedz arī sasniegts leģitīmais mērķis, tātad
nevar uzskatīt, ka sabiedrības ieguvums no apstrīdētās normas
būtu lielāks par personas tiesībām nodarīto kaitējumu.
Līdz ar to apstrīdētā norma
nesamērīgi ierobežo personas tiesības un neatbilst Satversmes
1. pantam.